Hoci slnko všetci milujeme, v horúcom lete vyhľadávame na posedenie miesto v tieni. V exteriéri, aj v interiéri je v lete tienenie nevyhnutnosťou. Aké sú dnes možnosti?
Ochrana pred čoraz silnejším slnečným žiarením aj pred nežiaducimi pohľadmi zvonka je pri dokončovaní väčšiny budov na okraji pozornosti. Tienenie pritom výrazne ovplyvňuje nielen dizajn priestoru, ale aj súkromie, tepelnú pohodu, hlučnosť či bezpečnosť.
Ak vonkajšie tienenie nie je súčasťou finalizácie stavby napríklad ubytovacieho zariadenia, väčšina investorov pristúpi dodatočne k vnútorným prvkom tienenia. Kým vo vonkajšom tienení vystupuje do popredia aj vzhľadom k vyššej investícii jeho účelnosť, praktickosť a nadčasovosť, pri interiérovom tienení je na jednom z popredných miest dizajn. Nečudo, veď zaberajú pomerne veľkú plochu, takže sú priveľmi „na očiach“ a predstavujú výrazný interiérový prvok. Pred slnkom našich hostí chránia žalúzie, markízy, japonské posuvné steny, rímske a látkové rolety a závesy.
Žalúzie favoritom
Pri tienení menších presklených plôch, ako sú okná v hotelových izbách, sa stále najväčšej obľube tešia vnútorné žalúzie. Obľubu im prináša jednoduchá údržba, široká ponuka materiálov, farieb a dezénov a pomerne nízka obstarávacia cena. Aj tu sa však ubytovaciemu zariadeniu vzhľadom na vysokú záťaž materiálov a možnosť nešetrnej manipulácie oplatí preferovať kvalitnú tieniacu techniku overených výrobcov pred najlacnejšou. Odolné materiály a spoje vám zaručia dlhšiu bezproblémovú prevádzku žalúzií.
Najbežnejšie používaným typom tienenia pre svoje nesporné výhody stále zostávajú horizontálne žalúzie. Líšia sa šírkou a hrúbkou lamiel, materiálom, spôsobom ovládania a uchytenia a horným profilom. Najviac sa používajú lamely z ľahkého odolného hliníka, v obľube sú aj bambusové žalúzie. Často sa kombinujú aj so závesmi. Modernou verziou horizontálnych žalúzií je ich plissé variant. Vybrať si môžete plisované látky s rôznym stupňom priepustnosti svetla. K dispozícii máte plne zatemňujúce látky, materiály s naparovanou hliníkovou vrstvou, eliminujúcou tepelné žiarenie, či látky s perleťovými nátermi s vysokým stupňom odrazu slnečných lúčov.
Na zatienenie veľkých presklených plôch sa najmä v komerčných priestoroch používajú vertikálne žalúzie rôznych materiálov – z bavlny, PVC, polyesteru či drevenej tkaniny. Sú neprehliadnuteľné a svojím dezénom výrazne ovplyvňujú atmosféru interiéru. Vyrábajú sa v širokej farebnej škále a svojou nápaditosťou môžu byť aj dominantou priestoru. Výhodou je možnosť renovácie len výmenou jednotlivých poškodených či znečistených lamiel. Kým v minulosti štandardne používané materiály dostatočne nezatemnili priestor, v súčasnosti trh ponúka aj blackout žalúzie. Pre hotelový segment je z bezpečnostného hľadiska zaujímavá nehorľavá verzia látkových lamiel.