V rámci projektu LadyChef bola v júni vzácnou hosťkou držiteľka klasickej aj zelenej hviezdy Michelin, Najlepšia talianska šéfkuchárka roku 2017 Caterina Ceraudo z Kalábrie.
Nositeľky deviatich hviezd od Michelina, víťazka Bocuse d Or, najlepšia šéfkuchárka sveta aj nositeľka radu Britského impéria – šéfkuchárky ovenčené týmito oceneniami už varili v Poprade v rámci projektu LadyChef na pozvanie manželov Sisákovcov.
Na Slovensku hegemónia mužov trvá
Projekt vytvorili pred piatimi rokmi s cieľom upriamiť pozornosť na špičkové šéfkuchárky a vyvrátiť tak názor, že ženy majú kraľovať v kuchyniach len doma, alebo v školských či v závodných jedálňach. Vo svete to dávno neplatí – ak by sme porovnali počet šéfkuchárok a počet hviezdičiek od Michelina, ktoré dostali, vyšlo by nám, že sú široko-ďaleko úspešnejšie, ako ich mužskí kolegovia.
Na Slovensku je však špičková gastronómia stále výlučne mužskou záležitosťou, jednou z veľmi mála výnimiek je Zuzana Sisáková, šéfkuchárka rodinnej reštaurácie Víno & Tapas v Poprade-Spišskej Sobote.
Spolu s manželom preto pozývajú svetové šéfkuchárky, aby spolu počas jedného alebo dvoch degustačných večerov vytvorili menu „štyroch rúk“. To znamená, že časť varí hosťujúca šéfkuchárka a časť hostiteľka Zuzana Sisáková.
Udržateľný Michelin z Kalábrie
Ako sme v úvode spomenuli, v Poprade už boli šéfkuchárky so všetkými možnými oceneniami. Hosťka, ktorá tu bola v júni, však bola jedinečná, teda aspoň čo sa ocenení týka. Prvýkrát v Poprade privítali niekoho, kto má od Michelina nielen klasickú červenú hviezdičku (teda kvetinku, ktorú nazvali hviezda), ale aj zelenú hviezdu, za udržateľnú gastronómiu.
Touto šéfkuchárkou bola Caterina Ceraudo z kalábrijskej vidieckej reštaurácie Datillo. Podnik je súčasťou rodinného vinárstva Ceraudo. Vyštudovaná enologička dostala michelinskú hviezdu ako 26-ročná a už 10 rokov si ju drží. V roku 2017 sa navyše stala najlepšou šéfkuchárkou Talianska. Minulý rok pribudla jej podniku aj zelená hviezdička za udržateľnosť. Tú má v Taliansku len 49 reštaurácií (klasických je v Taliansku asi 500).
Kritériami pre získanie boli podľa C. Ceraudo napríklad to, že všetky suroviny z ktorých varia, si sami dopestujú alebo dochovajú, resp. ich získavajú z najbližšieho okolia. Tiež produkujú minimum odpadu, pretože takmer všetko sa v kuchyni spracuje, sú energeticky nezávislí, energiu získavajú z fotovoltiky. Zohľadňuje sa aj ekonomická udržateľnosť a „blaho“ zamestnancov. Niektorí vo firme Cateriny a jej otca pracujú už 40 rokov.