Tohtoročná zimná sezóna bola ako na hojdačke – raz zima, potom zas extrémne teplo. Pochvaľujú si najmä tí, ktorí majú dobré produkty aj pre nelyžiarov.
V horských rezortoch sa naplno rozbehla zimná sezóna až začiatkom tohto roka, čo znamenalo nielen lyžovanie, ale aj relax v akvaparkoch a wellness zariadeniach. Kým vo väčšine stredísk mierne stúpala návštevnosť domácej klientely, zahraničných hostí bolo menej. Vývoj zahraničnej návštevnosti Slovenska stále výrazne zaostáva v porovnaní s číslami pred pandémiou, objavili sa však hostia z pobaltských krajín a Rumunska. Hlavnú sezónu zachránili, najmä vo väčších strediskách, návštevníci z Poľska, ktorí prišli v rovnakom počte ako pred pandémiou. Domáci hostia uprednostňujú kratšie alebo jednodňové pobyty, viac šetria, ale dovolenku si doprajú.
Extrémy počasia
Zimné strediská mali tohtoročnú sezónu ako na hojdačke, najmä vďaka počasiu. Do Vianoc bolo chladno, čo pomohlo zasnežiť strediská a pripraviť ich na Vianoce a Silvester. Od polovice januára extrémne teplé počasie výrazne zhoršilo podmienky na lyžovačku a malo vplyv aj na návštevnosť. Spôsobilo to pokles lyžiarov v hoteloch, lepšie na tom boli strediská, ktoré ponúkali zaujímavé produkty aj pre nelyžiarov. To jasne ukazuje, že horské strediska sú navštevované nielen kvôli lyžovačke, ale pre pobyt na horách a v prírode.
Práca s cenou sa vypláca
Domácich návštevníkov ovplyvnili najmä horšie podmienky počas vianočných sviatkov a v januári, jarné prázdniny dopadli podľa očakávaní. Vo väčšine rezortov v polovici marca ukončili sezónu, lyžuje sa už iba v strediskách s vyššou nadmorskou výškou. Aj táto zima potvrdila, že strediská musia investovať do efektívneho a dostatočne silného systému zasnežovania a využiť každú periódu chladného počasia na zasneženie. Pri vysokých cenách energií to zásadne ovplyvňuje náklady na prevádzku strediska, ako aj výsledné ceny. Tie rezorty, ktoré pracujú viac s cenami (väčšie rozdiely medzi silnými a slabými dňami), hlásia celkovo lepšiu návštevnosť. Záujem zahraničných lyžiarov bol mierne nižší, ale potvrdila sa obrovská výhoda Slovenska voči všetkým susedným krajinám, pretože viaceré naše strediská sú vyššie položené a lepšie odolávajú výkyvom počasia.
Vysoké Tatry obsadené
Vo Vysokých Tatrách bola a stále je situácia najlepšia, o tento región je tradične najväčší záujem: „Rok 2023 sa rozbehol raketovo, niektoré strediská či hotely už uvádzajú obsadenosť rovnajúcu sa roku 2019 a ´lepším rokom´. Keďže zimné prázdniny sa v okolitých krajinách a na Slovensku prelínajú, obsadenosť stúpala už v januári. Ubytovatelia už v prvej polovici januára hlásili takmer 50 %-nú obsadenosť, v období jarných prázdnin bola obsadenosť na úrovni približne 70 %. Najsilnejším obdobím sú vždy prázdniny bratislavského, nitrianskeho a trnavského kraja, mnohé ubytovacie kapacity boli v daný týždeň rezervované na takmer 90 %. K pozitívnemu trendu prispievali výborné snehové podmienky,“ zhodnotila vývoj Lucia Blašková, výkonná riaditeľka OOCR Región Vysoké Tatry.
Zdroj: ZCR
Foto: archív redakcie