Udržateľnosť v hotelierstve a gastronómii je stále dôležitejšia. Ako vnímate tento trend?
Udržateľnosť sa stáva v našom sektore stále dôležitejšou, a to so zreteľom na ochranu životného prostredia a podporu spoločenskej zodpovednosti. Tento trend je dôkazom rastúceho povedomia o potrebe chrániť náš svet pre budúce generácie. Udržateľnosť je totiž neoddeliteľnou súčasťou stratégie rozvoja pre hotelový sektor a gastronómiu. AHRS a jej členovia sa týmto trendom zaoberajú a podnikajú aktívne kroky na dosiahnutie udržateľnejších postupov.
O akých konkrétnych krokoch hovoríte?
Jedným z hlavných aspektov udržateľnosti v hotelierstve je energetická efektivita. Prevádzky sa snažia minimalizovať svoju spotrebu energie a hľadať alternatívne zdroje energie, ako sú solárne panely, tepelné čerpadlá, tieniace systémy, izolačné materiály, systémy na využitie odpadového tepla a množstvo ďalších inovatívnych technológií. Členovia AHRS investujú do moderných technológií a infraštruktúry, ktoré pomáhajú znižovať ich ekologickú stopu a prispievať k ochrane životného prostredia.
V oblasti gastronómie je minimalizácia obalového materiálu a redukcia používania jednorazových obalov kľúčovou prioritou. Reštaurácie a stravovacie zariadenia členov AHRS sa snažia minimalizovať množstvo odpadu tým, že používajú recyklovateľné materiály a podporujú opätovné využitie obalov. Investujú do ekologických riešení, ako sú kompostovacie systémy alebo programy na separovaný zber odpadu, čo pomáha znížiť ich environmentálny odtlačok. Nezabúdame ani na využitie lokálnych potravín, a tým aj krátkych dodávateľských reťazcov.
Aké sú vaše vízie a plány do budúcnosti pre slovenský HORECA sektor?
V mojej vízii pre slovenský HORECA sektor vidím výrazné posilnenie spolupráce medzi členmi Asociácie hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) prostredníctvom kooperácie a networkingu. Verím, že táto spolupráca a vzájomná podpora medzi členmi asociácie môžu viesť k celkovému zlepšeniu odvetvia a zvýšeniu jeho konkurencieschopnosti.
Mojimi témami sú najmä rozvoj programov na odbornú prípravu a celoživotné vzdelávanie zamestnancov v HORECA, duálne vzdelávanie ako prirodzená cesta prípravy študentov pre HORECA prax, udržateľnosť a digitalizácia.
Zrejme budete čeliť aj viacerým výzvam. Viete dnes povedať, aké výzvy očakávate?
Výzvy, ktoré očakávam, zahŕňajú potrebu neustálej adaptácie a inovácie, aby sme sa úspešne vyrovnali so zmenami v odvetví, ako aj s meniacimi sa preferenciami zákazníkov a regulačným prostredím. Napriek týmto výzvam som presvedčený, že prostredníctvom spolupráce a cieľavedomého úsilia môžeme dosiahnuť trvalý a prosperujúci rozvoj slovenského HORECA sektora. Chcem sa naďalej angažovať v lobbingu s cieľom zvýšiť povedomie o potrebách a záujmoch HORECA sektora medzi vládnymi inštitúciami a orgánmi. V tomto smere je dôležitá aj komunikácia či spolupráca s ministerstvom športu a cestovného ruchu. Rovnako tak aj s ďalšími kompetentnými orgánmi štátnej správy na tvorbe, implementácii politík a opatrení, ktoré podporia rozvoj HORECA sektora. Na záver už len dodám, že aktívne sa zapájam do konzultačných procesov a pracovných skupín.
Jarná HORECA konferencia, foto: AHRS/ Peter Brichta