Letné akcie a eventy zobrali podniky útokom a po „hluchých“ časoch hostí opäť radostne víta vkusne prestretý stôl. A propos, nezabudli ste prestierať?
Čo môže byť lepším uvítaním pre hosťa, ako správne prestretý stôl? Udáva atmosféru podniku, tón formálnosti a prezrádza hosťovi, čo môže očakávať, keď si sadne k svojmu jedlu. Zásady prestierania sa vyvíjali v priebehu rokov, pričom každá kultúra má svoj vlastný protokol pre formálne či neformálne prestieranie. Správne prestretie stola poukazuje na spôsob, akým interagujeme, a pripomína nám určitý kódex zdvorilosti pri stole.
Všeobecne známe sú základné pravidlá – príbor, ktorý používame prvý, je od taniera najďalej a, naopak, na posledné chody umiestňujeme príbor blízko k tanieru. Platí tiež, že vidličky idú naľavo od taniera, zatiaľ čo nože a lyžice idú doprava. Poznáte však rozdelenie prestierania podľa typu udalosti? Pripomenieme si päť základných typov prestierania, ktoré sa zídu každému hostiteľovi.
Základné prestieranie
Je minimálnou formalitou pri akejkoľvek príležitosti stravovania, či už ide o raňajky, obed, neskoré raňajky, večeru, alebo čokoľvek iné.
- Rozložte prestieradlá po stole.
- Uložte tanier na vrch prestierania.
- Obrúsky uložte naľavo od taniera, zložené alebo zrolované v držiaku.
- Položte vidličku na obrúsok alebo napravo od obrúska.
- Umiestnite nôž napravo od taniera tak, aby čepeľ smerovala dovnútra.
- Napravo od noža položte polievkovú lyžicu.
- Pohár s vodou umiestnite nad tanier vpravo.
Príležitostné (casual) prestieranie
Príležitostné stolovanie sa líši od formálneho v tom, že vyžaduje iba príbory, poháre a riad, ktoré používate. Zvyčajne nebudete potrebovať pohár na červené aj biele víno, ale iba jeden na to, čo podávate. Ak počas jedla vymeníte víno, môžete vymeniť aj pohár.
- Položte prestieradlá na stôl.
- Položte tanier na prestieranie.
- Šalátový tanier dajte na vrch hlavného taniera.
- Ak podávate polievku, položte polievkový tanier na šalátový tanier.
- Naľavo od prestierania uložte obrúsok.
- Položte vidličku na obrúsok alebo naľavo od obrúska.
- Umiestnite nôž napravo od taniera, hranu otočte dovnútra a polievkovú lyžicu umiestnite napravo od noža.
- Umiestnite poháre na vodu nad nôž.
- Pohár na víno umiestnite nad pohár s vodou a mierne doprava.
Neformálne prestieranie
Ak podávate v reštaurácii neformálnu trojchodovú večeru, riadiť sa môžete nasledujúcimi bodmi:
- Ako prvý umiestnite na stôl tanier.
- Vidlička sa zvyčajne pokladá naľavo od taniera (používa sa na hlavný chod, a teda zvyčajne sa použije ako posledná).
- Menšia vidlička na šalát či predjedlo sa umiestňuje naľavo od vidličky na večeru.
- Obrúsok je zložený alebo umiestnený v držadle a možno ho položiť naľavo od vidličiek alebo do stredu taniera, prípadne pod vidličky.
- Jedálenský nôž je umiestnený napravo od taniera s reznou čepeľou umiestnenou smerom dovnútra. Ak je hlavným chodom mäso, môžeme použiť steakový nôž.
- Lyžice sú umiestnené napravo od noža. Keď sa ako prvá podáva polievka, polievková lyžica sa umiestni úplne vpravo od noža. Lyžička alebo dezertná lyžička (ktorá sa použije ako posledná) ide naľavo od polievkovej lyžice vedľa jedálenského noža – je však možné ich umiestniť aj vodorovne nad jedálenský tanier, s lyžicou navrchu a jej rukoväťou smerom doprava a vidličkou pod ňou s rukoväťou smerom doľava.
- Akýkoľvek typ pohárov je umiestnený v pravej hornej časti taniera, nad nožmi a lyžičkami.
- Ak podávame k jedlu chlieb, potom tanier na chlieb uložíme nad vidličky, pričom nôž na maslo je umiestnený diagonálne cez okraj taniera, s rukoväťou na pravej strane a čepeľou smerujúcou nadol.
- Ak používame šalátový tanier, umiestni sa naľavo od vidličiek.
- Ak servírujeme kávu, šálka s podšálkou sa umiestnia nad nôž a lyžičky napravo od nich.
Formálne prestieranie
Formálne stolovanie sa zvyčajne skladá z aperitívu, prvého chodu, rybieho chodu, predjedla, šalátu a dezertu. Keďže príbor sa ukladá k tanieru v závislosti od poradia jedál, ubezpečte sa, že je naservírovaný v súlade s poradím v jedálnom lístku.
- Hlavný tanier (nazývaný aj bufetový či servisný tanier) je hlavnou položkou na stole. Slúži ako podstavec pre tanier s predjedlom či polievkou a po prvom či druhom jedle sa zo stola odnesie. Na tanier (prípadne namiesto neho) sa pokladá obrúsok.
- Tanier na maslo je umiestnený nad vidličkami, nad a naľavo od hlavného taniera, nôž na maslo je umiestnený diagonálne na vrchu maslového taniera, s rukoväťou vpravo a čepeľou smerom nadol.
- Poloha šalátovej vidličky sa líši podľa toho, kedy sa šalát podáva. Ak sa šalát podáva po predjedle, vidlička na šalát sa umiestni napravo od vidličky na večeru vedľa taniera. Ak sa má podávať šalát ako prvý a ako druhá ryba, potom by mala byť prvá vidlička na šalát, potom vidlička na ryby a nakoniec vidlička na večeru, ktorá je najbližšie k tanieru.
- Ak podávame rybu ako prvý chod, malá vidlička sa umiestni najďalej naľavo od večernej vidličky, pretože sa použije ako prvá. Ak sa majú podávať mäkkýše, ustricová vidlička ide napravo od lyžíc. Je to jediný prípad, kedy bude vidlička umiestnená napravo od taniera.
- Dezertná lyžica, dezertná vidlička a dezertný nôž, v závislosti od toho, čo podávate, by mali byť umiestnené vodorovne nad hlavným tanierom.
- Pri formálnom stolovaní môžeme použiť až päť pohárov a sú umiestnené tak, že menšie sú vpredu. Pohár na vodu je umiestnený priamo nad nožmi. Hneď napravo ide pohár na šampanské; pred nimi je pohár na červené alebo biele víno a pohár na sherry.
- Šálka a tanierik by mali byť umiestnené úplne vpravo od polievkovej lyžice.
Bufetové servírovanie
Možností, ako pripraviť prestieranie pri bufetových stoloch, je nespočetne veľa a môžu byť upravené na základe osobných preferencií. Prinášame zopár tipov, ktoré zefektívnia stravovanie formou bufetov.
- Neformálne prestieranie je najrozšírenejšie.
- Ak je dostatok miesta, obrúsky poukladajte na stoly pre hostí – dodá to stravovaniu elegantný vzhľad.
- Snažte sa naaranžovať stoly tak, aby na nich bolo všetko, čo hosť potrebuje (okrem tanierov).
- Poukladajte na stoly pre hostí soľničky a koreničky.
Chyby pri prestieraní a ako sa im vyvarovať
- Používanie nesprávnych obrusov
Prestieranie stola sa začína obrusom. Vždy je potrebné sa uistiť, že obrus zodpovedá veľkosti a tvaru vášho stola, akýkoľvek typ obrusu používate. Pri formálnom stolovaní by mal obrus prevísať medzi 25 – 38 cm na všetkých stranách. Pri neformálnych jedlách postačí 25 cm previs.
- Ukladanie jednotlivých prestieraní príliš blízko seba
Hostia potrebujú osobný priestor a nebude pre nich komfortné stolovanie v prílišnej blízkosti suseda. Štandardná vzdialenosť medzi prestretým setom by mala byť okolo 60 cm.
- Je viac lepšie?
Aranžovanie príliš veľkých dekorácií na stôl môže pôsobiť veľkolepo či vytvoriť dramatický efekt, hosťom však sťažuje možnosť vzájomnej interakcie. Zvoľte jemnejšie dekorácie, aby mali všetci hostia dobrý výhľad a mohli sa zapájať do konverzácie.
- Používanie silných vôní
Vyvarujte sa umiestňovaniu aromatických sviečok či príliš voňavých kvetov na stole. Hostia uprednostnia vôňu práve upečeného koláča, vareného vína či čerstvo pomletého korenia.
Ilustračné foto: Unsplash a Freepik