Zima bola vždy obdobím pokoja, oddychu, ľudia prirodzene utlmovali svoje činnosti a s pribúdajúcimi dlhými večermi sa čoraz viac tešili zo spoločných stretnutí pri dobrom jedle.
Hoci je obdobie zimných mesiacov pokojným a oddychovým, je bohaté na gastronomické tradície. Zima sa vždy v histórii nášho národa delila na dve obdobia – čas pred sviatkami a po nich. Tomu zodpovedala aj kuchyňa a stravovacie zvyklosti Slovákov. Nik sa v minulosti do Kračúna – a po príchode kresťanstva do Božieho narodenia – neprejedal. Jedlo a žilo sa skromne a s pokorou, aby ostalo na druhú fázu zimy. Tam bolo treba aj osláviť v pohanskom období návrat slnka Slnovrat a v kresťanstve príchod Spasiteľa. Potom si už ľudia viac dopriali „silnejších“ fašiangových jedál. Aká je dnes zimná slovenská kuchyňa?
Späť ku tradíciám – aj v kuchyni
Posledné roky badáme návrat k tradíciám v každom ohľade. Ako módou folklórnych motívov, návratom ku kultúrnym tradíciám regiónov, tak aj v gastronómii. Možno práve dnes je vhodný čas vrátiť sa aj k zvyklostiam, ktoré stáročia fungovali. Samozrejme si myslím, že raz za čas nie je zlé dopriať si chuť sveta, ale podľa hesla – „cudzie objavuj a nehaň, domáce si váž, zveľaďuj a zachovávaj“.
Čo by teda malo u nás v zime na tanieri dominovať?
Určite zelenina čerstvá aj sterilizovaná. Zimná slovenská kuchyňa, to je predovšetkým kyslá kapusta a zimné druhy kapusty. Ďalej kel, ľadový šalát, cvikla a čierna reďkovka, čerstvý zázvor a cesnak, čerstvá koreňová zelenina každého druhu pretrvá z jesene. Na rad prichádzajú zimné odrody zemiakov a všetky druhy sterilizovaného ovocia a zeleniny. Uhorky, hrášok, mrkva, kukurica, fazuľa, cvikla, chren, cibuľka, špargľa, kapia, paradajky v rôznych formách atď.
Zo syrov sú to tvrdšie druhy, ako ementál, eidam a čedar plus tofu syry s rôznymi príchuťami.
Obilniny a strukoviny v zime zastupujú krúpy, ovos, cícer, fazuľa, hrach, šošovica – robia sa z nich kaše a prívarky. Hojne sa využívajú všetky semienka – tekvicové, ľanové, slnečnicové, sezamové a podobne.
Všeobecne zimná slovenská kuchyňa častejšie využíva do jedálnych lístkov lokálne suroviny a jedlá z nich.
S lahodnou chuťou prichádzajú rôzne druhy medov a orechov, vynikajúce sú vo vzájomnej kombinácii. K lieskovcom ide lesný med, vlašské orechy si sadnú s lúčnym medom. Ďalšie kombinácie sú borovicový med a pekanové orechy aj agátový med a para orechy.