Raňajkový špeciál IV. – praktický bonus
Radí baristka Monika Matúšová z Univerzity kávy:
„Viem, aké sú pre hotely a ich hostí dôležité raňajky. Preto si myslím, že už neplatí kedysi zaužívaná prax, že raňajková káva sa pripravuje z kávy najnižšej kvality a ceny.
Pri výbere kávy je dôležitý aj spôsob jej prípravy. Najprv si vyberieme, či budeme na raňajky hosťom ponúkať kávu z profesionálneho kávovaru, automatického kávovaru, alebo filtrovanú kávu. Samozrejme, najlepší dojem robí káva pripravená cez profesionálny pákový kávovar. Podľa požiadaviek hosťa, tento spôsob prípravy si však vyžaduje baristu a extra čas, preto je počas raňajok najmenej praktický. Káva z automatického kávovaru, ktorú si vie pripraviť hosť aj svojpomocne, poprípade s občasnou asistenciou čašníka, je praktickou voľbou. Automatický kávovar aj profesionálny espresso kávovar sa používajú na prípravu espressa. Espresso sa pripravuje z 7,5 až 9 g kávy, má menší objem vody a intenzívnu chuť. Filtrovaná káva sa väčšinou pripravuje vo varniciach, z ktorých si hosť môže dávkovať kávu vo väčšom objeme, pričom chuť filtrovanej kávy je menej intenzívna.
Pri výbere kávy je dôležité myslieť aj na to, že rozličným spôsobom prípravy sa nemení iba intenzita, ale aj celková chuť danej kávy. Čiže rovnaká káva môže chutiť inak vo forme espressa a inak, keď sa pripravuje cez filter. Či už ide o filtrovanú kávu, alebo intenzívnejšie espresso, pokiaľ je káva trpkej, drevnatej a zvieravej chuti, buď ju nesprávne pripravili, nesprávne upražili alebo samotné zrná kávy obsahujú množstvo defektov. Zrná kávy by nemali mať znaky poškodenia a fľakov, mastnosti či spálenia.
Kvalitu kávy nesmierne ovplyvňuje aj čerstvosť kávy. Keď od praženia uplynul rok, kávové zrnko nesie v sebe stopy “únavy” a pri kontakte so vzduchom okamžite stráca arómu aj chuť. Preto je dobré kupovať kávu priamo z pražiarne. Tam si môžete spätne zistiť, ako a kedy kávu pražili, balili a ako dlho ju skladovali.
Raňajková káva by podľa mňa mala byť jednoduchej a príjemnej chuti, pokojne s vyšším obsahom kofeínu. Zmesi arabiky (menej kofeínu), alebo aj zmesi arabiky s 10 – 25 % robusty (viac kofeínu), sú príjemnou voľbou. Správne namiešaná zmes nikoho neurazí, je pre väčšie spektrum ľudí a s vyšším obsahom kofeínu naštartuje človeka do nového dňa. Zo širokého spektra chutí si ľudia najviac obľúbili v káve tóny orieškov a horkej čokolády.“