Sladkosti
Tradičná a nezáživná je ponuka dopekaného mrazeného dánskeho pečiva. Pri snahe o regionálnosť jeho neslávnu povesť preberá kupovaný makovník a orechovník, s množstvom cesta a stopami náplne, prípadne rýchlo osýchajúca kupovaná bábovka.
Urobiť bublaninu, bábovku, štrúdľu, palacinky, či tradičný kysnutý koláč nestojí pritom moc času, ani peňazí. Vrcholom tvorivosti, ale aj regionálnosti, sú kysnuté tvarohové či lekvárové buchty, či koláče, ktoré pečú v sobotu doma gazdinky vo vašom regióne, aj v ich mini-verzii ako drobné koláčiky „na zahryznutie“. Kupované pečivo hosťovi našepkáva, že ste si s ním moc práce nedali. Novým trendom sú waflovače rôzneho druhu či prístroje na lievance. Spájajú sa so sladkým zážitkom, preto sa tešia veľkej obľube najmä u rodinnej klientely – hosť si ich môže urobiť sám (alebo za pomoci personálu).
Niečo navyše
Aj keď si hosť dá na raňajky väčšinou to isté, vždy kráča na ne tak trochu s očakávaním, čo nájde. Objaví niečo zaujímavé? Niečo, čo by tam nečakal?
Ak sa chcete zamerať na vylepšenie raňajkovej ponuky, pridajte okrem obligátnych vajíčok, párok, klobás a slaniny vždy niečo navyše, jedlo, ktoré sa bude obmieňať ako restované huby, grilovanú zeleninu, palacinky, rôzne kaše. Skúsiť môžete napríklad zaujímavý kútik na tematické raňajky – orientálne, ázijské, talianske, francúzske, americké, ale ak máte poľskú klientelu, tak napríklad aj poľské… Uvidíte, ako sa osvedčí a či tom budete pokračovať. Prečo neskúsiť zaradiť na raňajky pražené ryžové rezance, alebo kapustnicu z predchádzajúceho večera? Šúľance s makom, koláč z večerného menu?
Šéfkuchári nedajú dopustiť na chute detstva, tie si vraj zaručene získajú hosťa. Ktoré sú tie vaše vašich zamestnancov? Brainstormingom (napríklad pri spoločných raňajkách) môžete prísť na zaujímavé nápady.
Ekológia ako povinný štandard
Jednorazové balenia by sa v dnešných raňajkových bufetoch už nemali objavovať. Výnimkou by mali zostať iba niektoré sieťové hotely, ktorým to ešte štandardy povinne prikazujú… Ideálnym a efektívnym variantom servírovanie sú uzatvárateľné zaváracie poháre. Sú nielen ekologické, ale aj štýlové – džem rôznych farieb v nich vyzerá pekne. A propó – džem. Sú obrovské rozdiely v kvalite raňajkového džemu – od lahodných domácich rôznej zaujímavej a sezónnej príchute, po totálny základ – džem nevalnej chuti a nevýraznej farby, sladký variant „UHO“. A dovolím si byť osobná – vždy som zvedavá aký džem ponúkne hotel na raňajky, je totiž nenápadným barometrom kvality raňajok. Zažívam ich na cestách Slovenskom rôzne – od tých najslabších, až po WOW džemy…
Ekologicky sa dnes už servíruje na raňajky aj biely (prípadne ovocný) jogurt – namiesto téglikov zo spoločnej nádoby. Pridaním pochutín vybraného druhu má hosť porciu „na mieru“.
V jednoduchosti je krása
Raňajky spolu s check-outom sú najzáťažovejší čas z celého dňa. Navyše, v mnohých malých zariadeniach ich vykonáva v rámci kumulovanej pozície ten istý človek. Vtedy nie je čas a priestor na inovácie – aj základ však môže byť vynikajúci, hoci aj jednoduchý. Stačí chrumkavý čerstvý chlieb s maslom, niečo naň, chutný džús a skvelá, ale ozaj skvelá – káva.
Foto: Hotel Lomnica a archív redakcie