Hovoríte o nákladoch na údržbu hotela, a čo náklady na mzdy? Koľko percent tvoria v Grécku?
Keď porovnám Slovensko s Gréckom, tak na Slovensku máme 12 platov a odvody v porovnaní s čistou mzdou sú zhruba dvojnásobné. To znamená, že keď niekto zarába tisíc eur v čistom, tak mňa ako zamestnávateľa stojí dvetisíc eur. V Grécku neexistuje pojem hrubá mzda, lebo aj tak odvody stále platí zamestnávateľ. U nás je čistá mzda a superhrubá mzda predstavuje dvojnásobok. V Grécku je spojená sociálna a zdravotná poisťovňa do jednej, takže odvody sú nižšie. Keď má niekto plat 1 000 eur, odvody tvoria 80 %.
Ale na druhej strane, čo je veľmi nákladné a preto v Grécku nevidíme žiadne automobilky a veľké zahraničné investície, je tam povinný 13. a 14. plat – vianočný a veľkonočný príspevok. Zo zákona musíte v každej sfére dať ľuďom 14 platov. Navyše, počas dovolenky dávate zamestnancom 1 a 1/2-násobok mzdy. Čiže ak má niekto 1 000 eur v čistom, tak mu musíte dať 1 500 a z toho zaplatiť aj odvody.
Takže ten nápor na podnikateľa aj finančné zaťaženie sú veľmi vysoké. Vyššie ako na Slovensku. Preto gréckych zamestnancov ani nenájdeme pracovať v zahraničí v hotelierstve, skôr tam nájdete iné národy. Lebo im je v Grécku dobre, majú dobré sociálne zázemie. Im sa preto oplatí pracovať v hoteli, lebo majú z toho rôzne výhody. Ich reálny plat nie je len tých 1 000 eur, ale po spriemerovaní všetkých bonusov je to o 25 % viac. Takéto bonusy nedostanete ani vo Švajčiarsku, tam máte len 12 platov, síce vyšších, ale neriešia sa formou odmien. Tento sociálny systém pochádza ešte spred roku 2010, keď boli pri moci vlády, ktoré sľúbili ľuďom rôzne sociálne istoty. Potom neskôr, keď príde situácia, že štát už nemá peniaze, tieto výhody sa už ľuďom nedajú zrušiť.
Čiže percento na mzdy je vyššie ako na Slovensku?
Áno, je vyššie. Ďalej, po kríze, ktorá bola v Grécku sa tam zaviedli rôzne dane a poplatky, ktoré na Slovensku nemáme. Napríklad daň z pôžičiek. Keď si iba chcete poslať peniaze zo súkromného účtu na podnikateľský účet, ktorý je tiež váš, tak platíte tri percentá daň, lebo to už je pôžička. Ak chcete navýšiť kapitál vo firme, musíte tiež platiť percentá. V prípade, že máte firemné autá, platíte cirkulačnú daň. Tá je v tisícoch, nie ako u nás, že daň z motorových vozidiel je vo výške 200 – 300 eur. Za 2l motor už platíte 2 000, za 3l do 4 000 ročne, preto ho tam takmer nikto nemá. Niektoré dane sú také vysoké preto, aby štát vyzbieral peniaze, ktoré dlží ešte z čias gréckej krízy, aby bol schopný splácať úvery.
Na druhej strane, Grécku sa darí a úspešne spláca svoj dlh. Jednou z vecí, ktoré sa riešili, je zrušenie jedného dňa víkendu, aby sa pracovalo 6 dní v týždni. To len na margo toho, že na Slovensku sa riešil 4-dňový pracovný týždeň. Môže to byť aj ponaučenie pre Slovensko, že niekedy príliš veľké výhody pre široké masy ľudí môžu z dlhodobého hľadiska spôsobiť problém, lebo štát na to nebude mať. Potom neexistuje žiadna iná cesta len zvyšovanie daní pre tých, ktorí pracujú a podnikajú. To následne spôsobí utlmenie veľkých zahraničných investícií – preto ich v Grécku nenájdete, je tu len miestny trh.
Gréci vo všeobecnosti nemajú povesť úplne najväčších pracantov. Je to aj vaša skúsenosť?
Toto mi hovorí veľa ľudí. Podľa mňa to vzniklo tým, že ľudia keď prídu do Grécka, vidia domácich posedávať na káve, viesť uvoľnený štýl života. Za seba musím povedať, že moja skúsenosť je pravým opakom. Keďže som jediný investor zo Slovenska, (čo mi povedali na slovenskej ambasáde v Aténach) ktorý zamestnáva Grékov, viem to posúdiť. Viem to tiež porovnať, lebo som mal prevádzky aj na Slovensku. Slováci už po troch dňoch práce „odpadávali“. Predstavte si, že Gréci robia celú sezónu a niektorí v kuse každý jeden deň.
Ani raz som neriešil, že niekto neprišiel do práce, alebo prišiel neskoršie. Gréci berú prácu veľmi vážne. Samozrejme, nadčasy majú zaplatené, ale to mali ľudia aj u nás a neboli ochotní pracovať takým tempom ako Gréci. Čiže v žiadnom prípade nesúhlasím s názorom, že sa Grékom chce menej pracovať. Za štyri roky v Grécku som sa nestretol s alkoholom u zamestnancov, čo na Slovensku som mal obrovské problémy. Po šichte si čašníci a kuchári radi vypili a na druhý deň mali problémy prísť do práce. V Grécku radi pijú kávu a fajčia, večer nesedia doma pri televízoroch, ale idú von a sedia pri káve.
Koľko ich vypijú denne?
Šéfkuchár vypije denne aj osem káv, je to grécka zalievaná káva. Fajčia viac ako u nás, lebo tam nie je taký tlak na fajčiarov. Radi si spolu posedia a rozprávajú sa. Životný štýl je tam oveľa pokojnejší ako u nás. Majú iné priority. U nás si ľudia kúpia drahé auto na úver, musia ho splácať. Gréci žijú jednoduchšie. Grék radšej zoberie rodinu každý týždeň do dobrej reštaurácie, kde si posedia a porozprávajú sa, namiesto drahého auta. Ja to hodnotím veľmi pozitívne. Takúto zmenu som aj ja potreboval. Je to veľmi upokojujúce, príroda, voda a slnko tomu nahráva. Je to presne to, čo som hľadal.