Mladí kuchári sa to učia priamo v praxi
Kedysi bola hotelová gastronómia vnímaná najmä ako súčasť ubytovacích služieb. Dnes je situácia iná. Mnohé hotely budujú vlastné gastronomické koncepty, ktoré lákajú hostí aj bez toho, aby v nich bývali. Kvalitná reštaurácia sa stáva súčasťou značky hotela.
Práve preto sú hotelové reštaurácie atraktívnym miestom pre mladých ľudí, ktorí chcú v gastronómii napredovať. Ponúkajú možnosť pracovať s kvalitnými surovinami, spoznať profesionálne procesy a zažiť úroveň gastronómie, s ktorou sa počas štúdia bežne nestretnú.
Reálne skúsenosti namiesto školských cvičení
Praktická výučba je jedným z pilierov programu METRO akadémia. Študenti počas stáží pracujú po boku skúsených šéfkuchárov a stávajú sa súčasťou profesionálnych tímov. Namiesto modelových situácií sa stretávajú s každodennou realitou gastronómie, kde rozhodujú detaily, organizácia práce, komunikácia a schopnosť udržať vysoký štandard.

V aktuálnom kole programu METRO akadémie získavali skúsenosti napríklad v Poetree’s Restaurant Grand Hotela Permon pod vedením Igora Janigu alebo v Hoteli Elizabeth v Trenčíne pod vedením Daniela Mareka. V minulosti absolvovali stáž aj v reštaurácii Sissi v Hoteli Lomnica pod vedením Patrika Pokrývku.
Spoločným menovateľom týchto prevádzok je dôraz na gastronómiu ako plnohodnotnú súčasť hotelového zážitku. Potvrdzujú, že kvalitná gastronómia dokáže výrazne ovplyvniť vnímanie hotela a pre mnohých hostí sa stáva jedným z hlavných dôvodov jeho návštevy.
Hotelové reštaurácie študentom neponúkli len možnosť nazrieť do profesionálnej prevádzky. Stáže boli postavené ako intenzívny tréningový program pod vedením mentorov, ktorí mladým kuchárom odovzdávali know-how získané počas rokov praxe doma aj v zahraničí.
Študenti sa postupne učili pracovať so surovinami, osvojovali si techniky spracovania mäsa, rýb či zeleniny, venovali sa príprave omáčok, správnej organizácii práce na pracovisku a dôrazu na detail pri finálnom servise. Rozvíjali kreativitu, precíznosť aj schopnosť fungovať ako súčasť profesionálneho tímu.
Keď rozhoduje každá minúta
Po mesiacoch intenzívnej prípravy prišlo finále. V reštaurácii Poetree’s Grand Hotela Permon pripravovali študenti počas záverečnej certifikácie päťchodové degustačné menu pre pozvaných hostí.

Každý chod preveril nielen ich kulinárske zručnosti, ale aj schopnosť plánovať, komunikovať a pracovať pod časovým tlakom. Presne tak, ako to vyžaduje každodenná realita profesionálnej gastronómie.
Všetci účastníci aktuálneho ročníka certifikáciu úspešne zvládli a potvrdili, že mladé talenty slovenského gastra majú potenciál nadviazať na prácu skúsených profesionálov.
Budúcnosť hotelovej gastronómie závisí od mladých
Slovenské hotely aj reštaurácie dnes čelia rovnakému problému – nájsť a udržať kvalifikovaných ľudí. O to dôležitejšie sú programy, ktoré mladým umožnia zažiť profesiu v reálnom prostredí ešte počas štúdia.

Práve kontakt s profesionálnou prevádzkou často rozhoduje o tom, či mladý človek v odbore zostane. Keď vidí, že gastronómia nie je len remeslo, ale aj priestor na rast, kreativitu a kariérny rozvoj, získava dôvod budovať si budúcnosť práve v tomto odvetví.
V čase, keď sa hotelové a gastronomické prevádzky naprieč Slovenskom snažia prilákať novú generáciu profesionálov, predstavujú podobné stáže investíciu do budúcnosti celého odvetvia. Umožňujú mladým ľuďom získať skúsenosti, ktoré sa v škole naučiť nedajú, a hotelom dávajú príležitosť vychovať si budúcich kolegov.
A práve kvalitní ľudia budú aj naďalej tým, čo odlišuje dobrú hotelovú gastronómiu od výnimočnej.
Zdroj: METRO