Vinylové podlahy patria v poslednom období k najobľúbenejším podlahovým krytinám. Vďaka svojim výnimočným vlastnostiam vytláčajú z trhu obľúbené lamino a doslova vtrhli aj do hotelových interiérov.
Ich vlastnosti poskytujú práve to, čo potrebuje vysokozáťažové prostredie ubytovacích zariadení. Vinylové podlahy sú totiž takmer nezničiteľné. Podlahy vydržia desiatky rokov, väčšina výrobcov poskytuje minimálne 10-ročnú záruku. Sú univerzálne, jednoducho sa umývajú a udržiavajú, poskytujú väčší akustický komfort priestorov ako lamino, sú teplejšie na povrchu a príjemné na dotyk či chôdzu naboso. Na trhu je celá široká škála dekorov. Moderné technológie výroby umožňujú prirodzený vzhľad dreva vrátane hrčí a nerovností, prírodného kameňa či dlažby.
Čo sú vlastne vinylové podlahy?
Vinylová podlaha je vyrobená z PVC, nejde však o klasické rolované linoleum. Rozdiel oproti nemu spočíva najmä vo vyššej tvrdosti a vo veľkom množstve dostupných formátov.
Vinylové podlahy sa dodávajú buď ako lepené, alebo vybavené klik systémom.
Lepený vinyl je lacnejší, tenší (čo ho robí vhodnejším pre položenie na podlahové kúrenie), aj odolnejší voči vlhkosti. Jeho pokladanie je však náročnejšie, ako časovo, tak aj finančne. Vyžaduje dokonale rovný, čistý a suchý podklad. Novinkou sú samolepiace vinylové podlahy, pod ktoré nie je nutné aplikovať žiadne lepidlo – povrch je treba iba ošetriť špeciálnym penetračným náterom, ktorý ho vyhladí a zarovná. Nevýhodou je ich nižšia odolnosť a vyššia cena.
Zámkový klik vinyl sa pokladá plávajúcim spôsobom, má drážky, ktoré do seba zapadnú. Tento spôsob je teda oveľa jednoduchší na položenie než lepenie. Navyše pri poškodení je veľmi praktické ľahko poškodený diel vybrať a nahradiť novým. S náhradnými časťami je pre zachovanie jednotnej podlahy dobré rátať pri nákupe materiálu a nekupovať presné množstvo.
Klik systém je možné pokladať aj na špeciálnu samolepiacu podložku. Jeho cena je však mierne vyššia a tiež má slabšiu tepelnú vodivosť. Pri využití podlahového kúrenia je preto vždy dobré overiť si vhodnosť konkrétneho typu podlahy pre toto kúrenie. Všeobecne sú však vinylové podlahy pre nízky tepelný odpor ideálne na podlahové kúrenie. Vhodné podlahy sú označené špeciálnym symbolom, prípadne sa treba riadiť odporučením výrobcu. Niektorí výrobcovia uvádzajú nevhodnosť položenia priamo nad výhrevné teleso, napríklad elektrickú rohož.
Základné parametre
Aby bola podlaha v hotelových priestoroch dlhodobo pekná a neopotrebovaná, je dobré mať základný prehľad o parametroch a nevyberať len podľa dizajnu a nízkej ceny. Odborníci radia vyhýbať sa úplným novinkám a vyčkať na ich overenie v praxi. Predajca kvalitnej vinylovej podlahy by tiež nemal mať problém preukázať aj zdravotnú bezchybnosť podlahy. Ide o testy na prítomnosť ftalátov, ťažkých kovov či iných nebezpečných chemických látok.
Dôležitým parametrom pri kúpe je hrúbka, na trhu sú podlahy od 3,2 až do 5 mm a hrúbka nášľapnej plochy (od 0,2 po 0,7 mm). Stupne záťažovej triedy určuje špecifická európska norma, vinyl sa vyrába v záťažovej triede od 32 do 34.
Na trhu sú podlahy celovinylové so samonosnou doskou niekoľkých vrstiev tvrdeného PVC, alebo vrstvené (častejšie). Základnú spodnú vrstvu tvorí nosná vrstva tvorená pevnou doskou (väčšinou HDF drevovláknová doska s vysokou hustotou, alebo korková doska). Nasleduje vrstva s dekorom a nášľapná povrchová vrstva. Je dôležité vybrať vhodnú hrúbku podlahy rovnako ako hrúbku nášľapnej plochy, ktorá určuje odolnosť a kvalitu podlahy. Tá sa zvykne pohybovať od 0,2 mm pre bežné použitie v domácnosti po 0,7 mm pre použitie v záťažových priestoroch.
Kde je možné vinyl využiť?
Vinylové podlahy majú v rámci hotela veľmi univerzálne využitie – sú vhodné do spoločných priestorov, izieb a taktiež do kúpeľní či sociálnych zariadení. Vďaka príjemnosti na dotyk a komfortnému povrchu sa bežne používajú v spálňach a obývacích izbách, pre svoju odolnosť zasa v domácich kuchyniach, kanceláriách a komerčných priestoroch.
Stupne záťažovej triedy určuje špecifická európska norma. Vinyl sa vyrába v záťažovej triede od 32 do 34. Do hotelových izieb je plne postačujúci lepiaci vinyl. Klikový vinyl sa vyrába aj v najvyššej záťažovej triede 34, je preto vhodný najmä do spoločných priestorov, ako sú chodby, recepcia, kongresové sály.
Kam vinyl nepatrí
Na čo je treba dať si pozor, je premrznutie. Na mráz je vinyl citlivý, mohol by narušiť skladbu krytiny, ktorá by potom nenávratne skrehla. Vinylové podlahy nie sú preto určené do exteriéru, ani na terasy. Rovnako ako extrémne nízke teploty neznáša vinyl ani príliš vysoké teploty, preto nie je vhodný do sáun. Hoci je vinylová podlaha vhodná aj do vlhkého prostredia, dlhodobé pôsobenie vody by jej mohlo uškodiť, preto sa neodporúča vo wellness centrách a v priestoroch, kde nie je vyriešená vlhkosť podkladu, napríklad v pivniciach.
Čistenie a údržba
Vinylové podlahy vďaka svojej odolnosti nevyžadujú žiadne špeciálne zaobchádzanie. Udržiavajú sa jednoducho bežnými čistiacimi prostriedkami bez obsahu chlóru.
Niektorí predajcovia odporúčajú pre zlepšenie vlastností a zvýšenie výdrže podlahy použiť približne raz do mesiaca prípravok na ošetrenie vinylových podláh. Tento vytvorí ochranný film na nášľapnej ploche, čím ju chráni pred nečistotami a zlepšuje jej vlastnosti. Prípravok sa má nanášať na vyčistené podlahy, aby nezafixoval nečistoty, ktoré by sa potom ťažšie odstraňovali. Z času na čas môžete pridať aj leštiaci prípravok na zlepšenie vizuálnej stránky podlahy.
Foto: JUTEX