Baklažán obsahuje málo kalórií a prináša veľký úžitok. Pred varením a dusením odporúčam skôr pečenie a grilovanie. Viac sa rozvinie jeho oriešková aróma. U nás prevažuje ten s tmavou šupkou, kým vo svete, najviac v Ázii, existuje množstvo rozmanitých druhov a tvarov. Ak je baklažán prezretý, objavujú sa na ňom hnedé fľaky, a naopak, ak je nedozretý, obsahuje jedovatý alkaloid solanín. Aj z tohto dôvodu by sa surový nemal konzumovať.
Patizón, cuketa, letné druhy tekvice. V letných mesiacoch sa nebojte kvetov týchto plodov, dajú sa restovať, dusiť a vyprážať. Výborne chutia tiež miniplody, v ktorých je skoncentrovaná chuť. Tekvica je dobre stráviteľná a nevyvoláva alergie, posilňuje imunitný systém a pomáha predchádzať alergiám akéhokoľvek druhu.
Skoré odrody zemiakov majú vysoký sýtiaci účinok, pretože majú veľa škrobu, nechýbajú ani minerálne látky a vitamíny C a B. Varné skupiny A, B, C sú už asi známe každému kuchárovi. Prišli k nám z Južnej Ameriky z pohoria Ánd. Asi 5 500 odrôd je nám stále málo, a preto každý rok pribúdajú ďalšie. Krásny výraz na zemiaky majú Francúzi – „pomme de terre“ – jablko zeme. Vo Francúzsku za najchutnejšiu odrodu považujú zemiaky „violette“. Majú krásnu fialovú farbu aj po uvarení a majú chuť lieskových orieškov. Najlepšie chutia uvarené v šupke, čo s nimi ďalej, to je už na fantázii každého kuchára.
Tyčinkový zeler sedano je priateľ mužov. Obsahuje vysoký podiel vlákniny a vitamínov. Pozor, je to aj silný alergén, preto ho treba používať s rozumom. Fantasticky chutí s jogurtom, orechmi či semienkami a sušenými paradajkami.
Fazuľové struky majú veľký obsah bielkovín, vlákniny a sacharidov. Odporúčam blanšírovať asi 10 minút a prudko schladiť. Surová zelená fazuľka obsahuje totiž jedovatú látku zvanú fazín.
Listový špenát a mangold obsahujú nielen železo, ale aj vysoký podiel vitamínu C a minerálnych látok. Pochádzajú z Arábie, s obdivom sledujem široký záber v jedlách pripravovaných na wok panvici. Ázijskí kuchári na trhoviskách to skrátka vedia. Kvôli dusitanom odporúčam bio formu špenátu a mangoldu.
Využite bylinky v ich plnej kráse
Čerstvé letné bylinky odporúčam používať v celom rozsahu. Jedlá ochucujú, pomáhajú tráviť, parfumujú, často aj dezinfikujú a konzervujú, pôsobia v organizme protizápalovo a chránia nás – viažu na seba jedy, ktoré potom náš organizmus dokáže lepšie z tela dostať von.
Bazalka je kráľovskou bylinkou leta, meno dostala od gréckeho slova basileus = kráľ. Je veľa druhov bazalky a každý z nich má identickú nezameniteľnú chuť.
Tymian sa delí na dva hlavné druhy – dúška tymianová, teda tymian, ktorý má ostrejšiu chuť s nádychom klinčekov, a dúška materina, nazývaná aj pieskový tymian.
Rozmarín, alebo „Ros Maris“, čiže rosa mora. Tak ho volajú ľudia, ktorí bývajú v okolí Stredozemného mora. Rozmarín živým dodáva šťastie a mŕtvym pokoj. Iba čerstvý rozmarín je dobrý rozmarín.
Oreganom u nás volajú aj pamajorán obyčajný. Dodáva chuť pizze. Oreganový olej obsahuje silnú antimikrobiálnu zložku nazývanú karvakrol. Tá je prirodzeným prostriedkom ničiacim kvasinky, vírusy, infekcie, mikróby, parazity a baktérie. Práve vďaka tejto látke pôsobí oreganový olej tiež dezinfekčne a protizápalovo.
Šalvia pochádza z latinského slova salvare, čo znamená liečiť alebo zachrániť. V staroveku bola symbolom večného života. Čo sa chuti týka, každý si musí nájsť ten svoj druh. Dokáže na seba naviazať chute ananásu, pomaranča či citróna.