Sladké a lahodné ovocie
Vďaka vysokému podielu vody je nízkokalorické a pomáha predísť dehydratácii organizmu.
Melóny delíme na vodové a cukrové. Cukrové sa ďalej delia na hladké a mriežkové. Sú prevažne menšie v chuti, vôni a cukornatosti, silnejšie chutia po mede. Odporúčam nakupovať nenarezané plody, pretože melón po narezaní stráca imunitu a rýchlo podlieha kazeniu. Semená melónov nie sú jedovaté, dokonca sa z nich vyrába olej.
Marhule, broskyne a nektárinky k nám prišli z Číny. Semená týchto plodov sa používajú niekedy ako náhrada za horké mandle, ale obsahujú aj látku zvanú amygdalín, ktorá sa pôsobením kyseliny a tepla rozloží na kyselinu kyanovodíkovú, a vo väčších množstvách môže dôjsť k otrave. V cukrovinkárskom priemysle sa amygdalín pred spracovaním vymýva.
Černice, maliny, čučoriedky, brusnice, čerešne, višne, ríbezle, egreše predstavujú dary lesov a záhrad. Lesné, nešľachtené divé formy sú z výživového hľadiska omnoho bohatšie.
Slivky (slivy, ringloty či mirabelky) majú vyše 2 000 druhov. Tieto podlhovasté alebo guľaté plody patria k najpočetnejším ovocným sortám. Dozrievajú od júla do októbra. Nebojte sa bieleho povlaku na slivkách, nie je to žiaden postrek. Ide o celkom neškodný prirodzený voskovitý povlak, ktorý si ovocie vytvára samo, kým je ešte na strome.
Foto: Unsplash