Spolu s posteľou sú raňajky pre hosťa najzaujímavejšou časťou hotelového pobytu. Či ide o biznis hotel alebo dovolenkový penzión, na raňajky vždy kráča s očakávaním, čo dobré ste mu nachystali.
Raňajkový špeciál II.
Studený bufet
Zážitkové raňajky sa od tých povinných líšia vždy nejakou drobnosťou. Okrem rôznych druhov salám, šunky a tvrdých syrov sa pozornosti hostí tešia naše tradičné chute ako syrové nite, parenice, treska, vlašský šalát, či zavináče.
Je fajn, keď hosť dostane niečo, čo tak úplne nečaká. Ponuku môžete striedať – dnes tresku, zajtra vlašský šalát, pozajtra domácu paštétu. Práve studená kuchyňa ponúka širokú škálu vlastných výrobkov – nátierok, šalátov, šunkovej peny. Často ich v hoteloch vyrábajú ekologicky aj ekonomicky výhodne, z nevyužitých zvyškov z kuchyne. Napríklad z rozmixovanej zeleniny z vývaru, z lososa z večerného menu…
Teplé raňajky
Obľúbenou súčasťou raňajok sú na Slovensku párky. Medzi ich chuťou (a snáď aj kvalitou) je priepastný rozdiel. Čo tak urobiť s personálom „párkovú ochutnávku“ a vybrať tie najlepšie pre vašich hostí? Pobytový hotel s rodinnou klientelou môže zvážiť nákup detských párok (aj detskej šunky), rodičia starosť o zdravie detí ocenia. Skúsenosti rodičov z nášho okolia však hovoria, že oveľa kvalitnejšie údeniny ako detské, sú výrobky rady údenín bez konzervantov a dusitanov, ako tie s označením „detské“.
Raňajková klasika sú vajíčka na všetky možné spôsoby. Na tvrdo, na hniličko, omeleta, benediktínske, miešane… Tie posledné až príliš často zažívame ako čudnú tuhú žltú zmes obkolesenú tekutinou… a tak možno nezaškodí vrátiť sa späť ku základom.
Ako má vyzerať dobrá praženica?
Prečo často vyzerá tak nevábne? Spýtali sme sa priamo „šéfa“ slovenských kuchárov, prezidenta Zväzu kuchárov a cukrárov SR Vojta Artza:
„Hlavný problém je v tom, že veľké prevádzky siahajú po veľkých baleniach z pasterizovaných vajec a vaječných melanži. Sú možno síce o trošku drahšie, ale nemusia riešiť hygienu okolo čerstvých vajec (samostatnú chladničku na vajcia, miesto na rozklepávanie vajec, samostatnú miestnosť – separovanie krabíc a odpad z vajec, dobu spotreby). Melanž im vyhovuje pre veľké balenia, jednoduché uskladnenie a kontrolu spotreby, manipuláciu… To ,že čerstvé vajcia sú hustejšie, majú krajšiu farbu a výraznejšiu vôňu po vajciach už, žiaľ, neriešia. Robia to len kvôli bezpečnosti a hygiene. Druhý dôležitý faktor pri praženici je, ako chutne a v akom množstve ju pripravia na prevádzke… väčšinou ju robia vo veľkom a šup-šup do ohrevu (šafingu), kde trpí dlhým pobytom,“ analyzuje dôvody nevalnej kvality miešaných vajec.
A ako sa teda robí obyčajná dobrá praženica? „Veľmi jednoducho – chutné a čerstvé vajcia, kvalitné maslo, najemno nakrájaná cibuľka a štipka soli, to je všetko,“ dodáva V. Artz.