Priestormi hotela môžu denne prejsť aj stovky ľudí a za akéhokoľvek počasia. Podlahové krytiny musia byť vybrané tak, aby vydržali a dali sa jednoducho vyčistiť, dezinfikovať a udržiavať neustále vo vysokej čistote. Výber vhodných podláh je zodpovedný a náročný, preto práve ním začneme našu novú rubriku zo sveta architektúry.
Pri výbere podlahovej krytiny do hotelového objektu je dôležité klásť dôraz na jej skĺbenie s celkovým dizajnom hotelových priestorov a komfortu, ale súčasne je potrebné myslieť na vhodnosť daných materiálov s ohľadom na ich jednoduchú údržbu.
Podlahy sú pre investora dlhodobou investíciou, pretože nepodliehajú častej výmene a ich životnosť sa môže počítať aj v desiatkach rokov.
Nie vždy musí byť pravidlom, že najdrahšia podlahovina bude aj najlepšou voľbou. Treba zobrať do úvahy investície do údržby alebo prípadnej opravy.
Vstupné priestory a recepcia, lobby, komunikačné priestory
Prvý dojem si hotelový hosť spraví hneď pri vstupe do foyeru hotela, ktorý je veľmi reprezentatívnym hotelovým priestorom. A tento dojem môže vo veľkej miere ovplyvniť celkový zážitok z pobytu. V najvyššej miere ho ovplyvníme kombináciou dizajnu priestoru pri použití luxusných materiálov.
Prioritnou požiadavkou je tu vysoká odolnosť podlahy, keďže sa na ňu vstupuje priamo z exteriéru. Vhodné je použitie prírodného kameňa alebo veľkoformátových gresov, ktoré umožňujú aj imitáciu prírodných materiálov. V niektorých prípadoch má dokonca lepšie vlastnosti pri úspore finančných prostriedkov. Vo variante s vysokým leskom len umocňuje luxus a exkluzivitu, len pozor na bezpečnostné parametre, keďže v tomto priestore sa často hostia pohybujú v mokrej obuvi.
Okrem vstupných a komunikačných zón sa v lobby nachádza aj oddychová zóna s priestorom na sedenie. Ten osvieži a zútulní nápaditý kusový koberec. Stretávame sa aj s použitím celoplošného koberca, v ktorom môže byť na zákazku votkané logo hotela alebo vzor, ktorý sa nám objaví aj v iných priestoroch objektu. Vzorové lemovanie okolo stien, vyšší vlas koberca vytvárajú luxusnejší dojem. Z funkčného hľadiska odporúčame použitie koberca z polyamidových vlákien s nízkym vlasom, ktoré sú veľmi odolné aj proti oderu a mechanickému poškodeniu a ľahko sa čistia. Koberec pre toto určenie by mal mať hmotnosť vlasu 1 000 – 1 300 g/m2 s triedou záťaže 33.
Samozrejme, svoje uplatnenie tu nájde aj použitie drevených podláh. Práve posledné dve zmienené riešenia si vyžadujú použitie kvalitných čistiacich zón alebo rohoží. Tie základné môžu byť vo vyššom štandarde ubytovania nahradené rohožami vyrobenými z prírodných kokosových vlákien s logom hotela.
Reštaurácie, kaviarne a bar
Pri cestovaní a trávení voľného času je dobré jedlo v príjemnom prostredí pre hostí často jednou z priorít. Preto je pre reštaurácie dôležité vytvoriť elegantné a pohodlné prostredie, kde sa hosť cíti príjemne a uvoľnene.
Aj tu je základnou požiadavkou na podlahy ľahké čistenie a údržba, preto nám jednoznačne vychádza použitie v tvrdom variante, ktorý však nie je vždy v súlade s dizajnom daného priestoru a štandardu. Sprievodným javom je totiž nepríjemný zvuk pri páde príboru na podlahu, posune stoličiek, klepote topánok.
Ak sa investor rozhodne pre drevenú podlahu, musí byť povrchovo kvalitne ošetrená a vhodná do priestoru gastro prevádzky. Tie isté požiadavky platia aj pri výbere koberca, ktoré sú pre daný priestor klasifikované ako veľmi trvanlivé s jednoduchou údržbou.
Hotelová izba
Do hotelových izieb sa väčšinou používajú koberce, ktoré opäť okrem požiadavky na kvalitu podlahovej krytiny a jej jednoduchej údržby musia spĺňať aj estetické hľadisko. Dolaďujú totiž atmosféru pohody a pokoja. Ich správny výber je veľmi dôležitý, aby si objekt zachoval atraktívny a estetický vzhľad po niekoľko rokov. Tu si môžeme dovoliť použiť aj vyšší vlas, keďže hotelové izby nie sú vystavené mechanickému namáhaniu tak, ako verejné priestory hotela.
Podľa toho, koľko má hotel hviezdičiek, môžeme použiť koberce so strihaným vlasom z polyamidu (PA) a polypropylénu (PP), ktoré sú dobrým riešením pre hotely. Polyamid je najuniverzálnejší a najodolnejší zo všetkých vlákien a poskytuje vynikajúcu flexibilitu. Vyniká odolnosťou a trvanlivosťou s dobrou farebnou stálosťou, iba pri dopade priameho slnka môžu farby stratiť na intenzite. Ďalej sa odporúčajú slučkové koberce alebo v poslednom čase sisalové koberce, obľúbené pre svoje vlastnosti. Hotely najvyššieho štandardu majú podlahy hlukovo odizolované vkladanou vrstvou izolačnej minerálnej vlny. Čisto vlnený koberec so strihaným vysokým vlasom je pri chôdzi bosou nohou veľmi príjemný. Navyše gramáž koberca 2 000 g/m² a viac odhluční izbu o ďalších minimálne 30 dB a zahreje. Koberce z vlny sú výrobky drahšej kategórie, ale ponúkajú veľmi dlhú životnosť – vlnené vlákno je omnoho viac rezistentné ako syntetické vlákna. Zároveň sú to už spomínané jeho akustické vlastnosti a je príjemné na dotyk. Pre zabezpečenie vhodnej pevnosti sa odporúča ich použitie s prímesou polyamidu, ktorý poskytuje kobercu potrebnú odolnosť v pomere 80 % vlna a 20 % polyamid.
Všeobecne najdôležitejším parametrom hotelového koberca je typ vlákna, farbenie, hmotnosť a hustota. Správne vybraný koberec by mal byť čo najviac husto tkaný, aby zabránil prenikaniu nečistôt, čo zároveň zjednodušuje údržbu. Musí byť prispôsobený štandardu ubytovania a miestu jeho použitia. Ak by sme chceli dokonale splniť požiadavky na kvalitu vybraného koberca, na základe kategorizácie hotela, je dôležité sa riadiť tabuľkou odporúčaní, to znamená minimálna hmotnosť na m2, pri dodržaní triedy záťaže a kročajovej nepriepustnosti.
Drevená podlaha je príjemná na dotyk a teplá. Ak zariaďujeme izby nižšieho štandardu, volíme laminátovú podlahu.
Aj pri výbere drevených podláh je nutné rešpektovať rozmanitosť farebných riešení a kombináciu rôznych štýlov, ktoré zodpovedajú ako klasickému, tak i modernému zariadeniu interiérov. Pri klasickom riešení v historických objektoch, ak je objekt aj pamiatkovo chránenou stavbou, sa vychádza z použitia kladenia, ktoré zodpovedá konkrétnemu obdobiu, napríklad viedenský kríž alebo kladenie klasickej palubky. Najčastejšie sa u nás používa v dubovom variante, ktorý spĺňa požiadavky vysokej záťaže hotelovej prevádzky. Dôležitý je nízky koeficient zosychania dreviny a vykazovanie pri výkyvoch teploty a vlhkosti vzduchu menších objemových zmien.
Koberec verzus podlahovina
Pri rozhodovaní hotelierovi môžu pomôcť rôzne odborné diskusie o tom, čo vyvoláva menej alergií. Množstvo alergénov a roztočov vo vlasoch koberca? Alebo menej alergénov na tvrdej podlahe, ale zvírených po každom kroku? Podľa štúdií je v miestnostiach s kobercami o 50 % nižšia koncentrácia jemných prachových častíc ako v miestnostiach s pevnými podlahovinami. Zistilo sa, že prach sadá do priadze kobercov. Je tu „pridržaný“ a nevíri sa chôdzou a vetraním tak veľmi ako nad tvrdými podlahovinami. Ak by sme chceli splniť toto kritérium, je lepšie použiť koberec.
Kongresové priestory
V riešení podlahy sa jednoznačne odporúča celoplošný koberec. Okrem už spomínaných vlastností musí spĺňať aj akustický komfort. Najdôležitejším faktorom zaistenia útlmu zvuku je vysoká hmotnosť vlasu, prípadne použitie špeciálnej podložky pod koberec. Na veľkej ploche priestoru vynikne aj navrhnutý vzor koberca architektom, ktorý môže kreatívne dopĺňať celkový dizajn kongresovej sály.
Kuchyňa, skladové priestory
Hlavný dôraz sa kladie v priestoroch kuchyne okrem odolnosti na protišmykovú úpravu. Požiadavkou je rýchle a dobré čistenie, keďže dodržanie hygieny je prvoradým kritériom. Okrem použitia keramickej dlažby sú vhodné bezšpárové objektové podlahoviny PVC, liate epoxidové alebo PU podlahy s protišmykovým povrchom, ktoré sú vhodné aj do priestorov skladov. Dobre vzdorujú oderu aj vysokému statickému zaťaženiu.
Wellness
Priestory určené na relax a oddych musia pôsobiť čo najpríjemnejším dojmom, preto tu nájdu uplatnenie prírodné materiály – kameň, drevo. Zároveň musia byť priestory na hygienicky vysokej úrovni.
Na väčšie plochy je vhodné použitie keramických materiálov s protišmykovým povrchom. V závislosti od návrhu dizajnu nájdu stále svoje uplatnenie obľúbené mozaikové materiály, ktoré umožňujú zaujímavé a kreatívne riešenia. V miestnostiach, kde sa vykonávajú jednotlivé procedúry a masáže, sa odporúča použiť bezškárové PVC alebo kaučukové podlahové krytiny. Modernými a trendovými riešeniami sú podlahové rošty z exotických drevín alebo drevoplastu – tzv. deckingy. Odolávajú vplyvu vonkajšieho prostredia, no voda pod podlahovým roštom musí mať kadiaľ odtekať.
Novinkou je tkaný vinyl FITNICE od španielskej firmy Vertisol, moderná podlahová krytina, ktorá je tvorená tkaným polyesterovým vláknom obaleným vrstvou PVC. Kombinuje v sebe vysokú odolnosť vinylu a estetiku tkaných kobercov.