V obci Podkylava v regióne Myjavských kopaníc sa historicky po prvýkrát na Slovensku uskutočnilo Valné zhromaždenie Európskej federácie vidieckeho turizmu – Rural Tour.
Prezidentku Rural Tour Agnė Vaitkuvienė a generálneho sekretára Klausa Ehrlicha, ako aj zástupcov členských krajín federácie a slovenských aktérov pôsobiacich v oblasti vidieckeho cestovného ruchu, privítal osobne štátny tajomník pre cestovný ruch Martin Krnáč. Zdôraznil historický význam podujatia nielen pre Slovensko ako hostiteľskú krajinu, ale aj pre odbornú komunitu. Po prvýkrát totiž za viceprezidenta tejto významnej európskej organizácie zvolili zástupcu Slovenskej republiky. Viceprezidentkou sa stala sa predsedníčka Slovenského zväzu vidieckej turistiky a agroturistiky Ivana Juráčková.
„Jednou z hlavných priorít nášho ministerstva v oblasti cestovného ruchu je rozvoj vidieckeho turizmu. Slovensko môže byť pre domácich, ale aj pre zahraničných návštevníkov atraktívne najmä pre svoj osobitý agroturizmus. Ponúka autentické zážitky, tradičný spôsob života a krásu našej prírody. Práve tento segment má obrovský potenciál na to, aby podporil rozvoj aj ekonomicky zaostalejších regiónov a prispel k ich prosperite,“ uviedol štátny tajomník ministerstva cestovného ruchu a športu.
Súčasťou slávnostného večera bolo aj odovzdávanie pamätných listov ministra cestovného ruchu a športu Rudolfa Huliaka prezidentke a generálnemu tajomníkovi Rural Tour ako prejav vďaky a uznania za ich dlhoročnú podporu Slovenska v oblasti rozvoja vidieckeho cestovného ruchu. „Bol mi cťou a potešením privítať vás na Slovensku, v srdci Európy, pri príležitosti konania Valného zhromaždenia Rural Tour 2025. Osobitne si vážim prítomnosť všetkých, ktorí merali cestu zo zahraničia, aby sme sa tu – v malebnej v Podkylave – stretli, diskutovali a hľadali spoločné smerovanie pre budúcnosť vidieckeho turizmu,“ dodal Martin Krnáč, ktorý ministra zastupoval.

Budúcnosť vidieckeho cestovného ruchu v Európe
Hlavné body rokovania Valného zhromaždenia Rural Tour 2025 sa zamerali na kľúčové témy súvisiace s budúcnosťou vidieckeho cestovného ruchu v Európe.
Delegáti diskutovali o stratégiách pre udržateľný rozvoj, ktoré zohľadňujú potrebu ochrany prírodného a kultúrneho dedičstva vidieka. Osobitnú pozornosť venovali zdieľaniu osvedčených postupov a inovácií medzi členskými krajinami. Tie môžu slúžiť ako príklady pre rozvoj v iných regiónoch.
Rokovania sa venovali aj ďalším aktuálnym výzvam. Predstavovali ich napríklad nedostatočná infraštruktúra, potreba efektívneho marketingu a rastúci význam digitalizácie vo vidieckom turizme. Dôležitou súčasťou programu bola aj diskusia o možnostiach financovania a politickej podpory na národnej aj európskej úrovni. Obe sú totiž nevyhnutné pre dlhodobý a stabilný rozvoj tohto segmentu.

Podujatie Rural Tour sa nieslo v duchu spolupráce, výmeny skúseností a posilňovania postavenia slovenského vidieka v európskom turistickom priestore.
Zdroj: MCRaŠ SR