Kameňom úrazu mnohých podnikov je prepitné, alebo ľudovo „tringelty“. Je veľmi dôležité nastaviť ich fungovanie tak, aby sa o nich hovorilo a s riešením boli všetci stotožnení.
Základom je spoločná dohoda
V prvom rade – urobiť poradu, brainstorming a nastaviť fungovanie prepitného – prečo sú veci tak, ako sú. Lebo keď sa o niečom nehovorí, zamestnanec cíti nespokojnosť a vzniká živná pôda pre zákulisné reči. Nehovoriac o tom, že peniaze sú najcitlivejšia téma.
Takisto ak je 15. deň v mesiaci výplata a 16. ešte nie je na účte, tak sa začnú šíriť reči medzi zamestnancami. Atmosféra ovplyvní aj ich prácu, keďže sú tvorcami zážitku. Nebudú sa usmievať, keď nemajú výplatu a nevedia, kedy zaplatia hypotéku, to sú holé fakty. Namiesto toho má zamestnávateľ prísť za ľuďmi a povedať, že má problémy a do dvoch dní alebo do týždňa budú mať výplatu.
Niekde sa delí, inde zostáva čašníkom či dokonca majiteľom
V mnohých podnikoch sa prepitné delí medzi kuchárov a čašníkov. Inde ostáva čašníkom, s čím majú kuchári často problém, že čašník dostal peniaze za to, že ich jedlo len priniesol.
V týchto situáciách treba zohľadniť aj na nastavenie miezd. Čašníci majú často menší plat, ale tringelt môže byť a nemusí. Niekde v menších podnikoch ho dokonca majitelia berú a nedávajú svojim ľuďom.
Striedajte obsluhu pri à la carte
Problémom býva aj prepitné v zariadeniach s polpenziou, býva tam málokedy. Preto je nepopulárne robiť raňajky a večerný bufet, lebo z toho nie je nič navyše. Alebo si hostia dávajú napísať spotrebu na hotelový účet, nechodia s peniazmi po hoteli. Čiže ak je prevádzka, kde sa platí v hotovosti, je dobré tam striedať zamestnancov, čo je pri dnešnej fluktuácii a nízkom počte zamestnancov ťažké.
Často majú manažéri veľa práce a neúmyselne dajú robiť niekoho týždeň à la carte obsluhu, čo rozdúcha šarvátky medzi zamestnancami, lebo oni si to hneď všimnú.
Ak ide o rôzne eventy, ako svadby, oslavy a iné podujatia a objednávateľ vyjadrí spokojnosť so službami a nechá tringelt pre personál, manažér rozdelí sumu podľa uváženia.
Vhodným a elegantným spôsobom ako pripomenúť hosťovi prepitné je krabička naň viditeľne umiestnená pri východe z raňajkovej miestnosti alebo na recepcii. Hosť cíti slobodu odmeniť personál za servis a ochotu, často tak robí v posledný deň pobytu. Pre úsek housekeeping-u plní túto úlohu osobná kartička s menom chyžnej, ktorá sa stará o čistotu hosťovej izby.
Z pohľadu hosťa
Návšteva reštaurácie je spoločenská udalosť a je to služba. Tringelty by mali byť v prípade spokojnosti samozrejmosťou. Zvyčajne sa suma zaokrúhľuje, alebo sa dáva 10 %. Je to v prípade spokojnosti so službou, ale samozrejme, podľa uváženia klienta. Na Slovensku nie je povinnosťou, na rozdiel od niektorých krajín, čo je možno škoda. Personál by sa viac snažil a klient by mal právo odmietnuť len v prípade nespokojnosti.
Sú však niektoré reštaurácie, ktoré si automaticky dajú do účtu 10 % service charge. Klient ho však môže odmietnuť. Ak je personál presvedčený o kvalite servisu klientovi, môže položiť otázku: „Boli ste spokojný so servisom, ak áno, želáte si nechať prepitné pre personál?“
Na rozdelenie tringeltov neexistuje všeobecne platné pravidlo, ktoré by vyhovovalo všetkým. Sú rôzne situácie keď zamestnanec urobí pre hosťa niečo navyše nad rámec bežných povinností a dostane za to osobne prepitné. Ak sa na týchto službách podieľali aj jeho kolegovia, je vecou férovosti sa s nimi podeliť.
Peniaze sú najchúlostivejšia vec, ale aj tu platí, že mnohým problémom predídeme a nejeden vyriešime komunikáciou. Najhoršie je o veciach nehovoriť.