Ovocie zavárané aj naložené v alkohole
Sezónu má všetko zavárané a v alkohole naložené ovocie (broskyne, marhule, slivky mandarínky, jahody, ananás, čučoriedky, jablká, hrušky, višne, čerešne, atď.).
Renesanciu prežívajú zabudnuté dary lesov, záhrad a lúk – moruše, jarabina, hloh, rakytník, trnky, šípky.
Zimná slovenská kuchyňa je tiež sezónou pre všetko sušené ovocie, zimné odrody jabĺk a hrušiek, všetky druhy exotického ovocia, pomaranče, grapefruity, banány, mango, kokos, ananás, kivi, citróny, limetky.
Na popularite získavajú džemy vo svojich tisíckach kombinácií.
V ovocných šalátoch nech dominujú čerstvé citrusové plody a sterilizované ovocie.
Sezónne aj pri šalátoch
Šaláty sú populárne v reštauráciách celoročne, aj tie by však mali odrážať sezónu. Zimná slovenská kuchyňa do šalátov vo väčšej miere používa skôr ľadový šalát než kapusta, petržlenová vňať (tá kučeravá vydrží pod snehom v záhradke celú zimu), zimná čierna reďkovka, cvikla a koreňová zelenina (rôzne spôsoby krájania). Veľkým trendom je šalát z repy a kozieho syra v rôznych variáciách.
Z ťažších šalátov sú to cestovinové s kyslou smotanou a majonézou + mrazená zelenina viacdruhová, červená kapusta rezance + majonéza + mäkká saláma, trhaný ľadový šalát + strúhaná cvikla a mrkva, čierna reďkvička (julienne) + mrkva + cvikla + olej a celoročne obľúbenou stálicou je Coleslaw šalát.
Domáce cestoviny sú tiež celoročne obľúbené aj na teplo s drvenými paradajkami a pestom.
Na ochutenie šalátov sú úžasné za studena lisované oleje, netreba sa držať len olivového oleja – používajte makový, orechový, rakytníkový, ľanový, sezamový, z hroznových jadierok…