Štátnu schému pomoci v podobe cenových stropov energií a kompenzácií neúmerného rastu nákladov v súvislosti s energetickou krízou predstavila vláda pred vyše mesiacom. Podniky z nej môžu finančné prostriedky čerpať už niekoľko dní. Zamestnávatelia združení v Asociácii hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) spustenie kompenzačnej schémy za mesiace august a september vítajú, avšak upozorňujú, že štátna pomoc musí pokryť celé obdobie vykurovacej sezóny, a požadujú, aby vláda urýchlene spustila možnosť čerpania aj za mesiace september – december.
Po novom roku čaká hotely skokový nárast nákladov
Viac ako polovici slovenských hotelov a reštaurácií už o niekoľko dní skončia garantované zmluvy s dodávateľmi energií, ktoré im zaručovali „pôvodné“ prijateľnejšie ceny elektrickej energie a plynu. V praxi tak bude väčšina ubytovacích zariadení a gastro prevádzok od januára nútená energie nakupovať za šesť až osemnásobné vyššie ceny ako v tomto roku alebo spotovo, čo bude pre podniky v oboch prípadoch znamenať extrémny a skokový nárast nákladov. Nové návrhy od dodávateľov sú pre mnoho podnikov skrátka nerealizovateľné. „Stretávame sa dokonca s požiadavkou na bankové záruky vo výške šesťdesiat osem percent ročného odberu a nákladov na energie. Takéto podmienky by položili na kolená aj podniky vo finančne lepšej kondícii v iných odvetviach, ktoré neboli pandémiou zasiahnuté do takej miery ako HoReCa,“ upozorňuje prezident AHRS, Marek Harbuľák. Asociácia zdôrazňuje, že pokiaľ štát bezodkladne nezasiahne, situácia môže byť pre domáci sektor hotelierstva a gastronómie likvidačná. Začiatok roka je totiž v sektore HoReCa typický nižším počtom návštevníkov a poklesom tržieb. „S výnimkou zimných stredísk čaká väčšinu ubytovacích zariadení a reštaurácií obdobie s najnižšími tržbami. Tie v porovnaní s predkrízovým obdobím budú klesať ešte výraznejšie, a to vzhľadom na šetrenie spotrebiteľov z dôvodu extrémnej inflácie a rastúcich cien,“ pokračuje Harbuľák.
Na závažnosť situácie upozorňujú aj údaje FinStatu, ktorý hodnotil finančnú kondíciu slovenských podnikov v tomto roku. Podľa nich je spomedzi všetkých odvetví najviac ohrozený práve sektor gastra a cestovného ruchu – úpadok tu hrozí až dvadsiatim percentám podnikov.
Štát verejne predstavil prvú schému pomoci pre podniky v podobe cenových stropov na energie a kompenzácií časti nákladov ešte koncom októbra, výzvu spustil až začiatkom decembra. Napriek tomu, že vláda avizovala že podnikom bude urýchlene kompenzovať zvýšené náklady za energie od augusta až do konca roka, doposiaľ bola spustená len výzva za mesiace august a september. Asociácia preto apeluje na vládu, aby čo najskôr vydala nadväzujúce výzvy a zabezpečila tak plynulé vyplácanie pomoci aj za nasledujúce obdobie.
Situácia bude pre menšie podniky likvidačná
Súčasná situácia a podmienky na trhu priamo ohrozujú chod podnikov a zamestnanosť. Schopnosť prevádzok splácať vysoké faktúry za energie je dnes na hrane. „Viac ako 90 % gastroprevádzok a ubytovacích zariadení patrí medzi malé a stredné podniky, ktorým hrozí, že nebudú ďalej schopné korektne splácať svoje účty. Je preto nevyhnutné, aby boli najneskôr v januári zverejnené výzvy za mesiace september až december tohto roka,“ konštatuje prezident AHRS.
Aktuálne schémy pomoci: https://www.mindop.sk/schema-pomoci
Zdroj: AHRS
Foto: Unsplash