Sila mladých výhonkov
Pikantná aróma čerstvého kôpru trochu pripomína zmes anízu, fenikla a rasce. V omáčkach a jedle viac vynikne čerstvý, netreba ho dlho variť, skôr ho pridať tesne pred dokončením jedla. Sušený môžeme použiť na začiatok varenia. Pochádza z južného Ruska, patrí medzi základné bylinky ruskej kuchyne. Najlepšie chutia špičky koncov tejto rastliny.
Mladý hrášok sa vďaka potravinárskemu priemyslu a rýchlemu zmrazovaniu stal celoročnou potravinou, ale čo sa vyrovná chuti čerstvo obratého hrášku zo záhona? Hrášok perfektne chutí v kombinácii s čerstvou mätou a to struky aj bôby.
Mladé výhonky semienok a mladé lístky z nich obsahujú silu, čo potvrdzuje aj fakt, že pšeničné zrnko pri klíčení má silu zdvihnúť záťaž 2,5 tony. Klíčky vyrastú z čohokoľvek – či je to hrach, šošovica, cícer, mungo, sója, čierny a biely sezam, ľan, jačmeň, ovos, pohánka, pšenica, žito, tekvica, slnečnica. Ak ich nazvem elixírom zdravia, určite to nepreženiem. Pozor, aj tu platí zásada všetkého s mierou. Denná dávka by nemala prekročiť jednu polievkovú lyžicu suchých plodov. Klíčky strukovín odporúčam zblanšírovať – to znamená spariť horúcou vodou a prudko schladiť v studenej. Zbavíme ich tak horčiny a sú sladšie a chutnejšie.
Do jarnej kuchyne tiež odporúčam mäkké a tavené syry, vajíčka, všetky druhy tvarohu, a bryndzu.
Kuchárske tipy
Ponúknite svojim hosťom zeleninové šaláty a nátierky nakombinované z jarných surovín. Skúste napríklad kuracie kúsky na jarnom šaláte s valeriánkou a pažítkovým prelivom, alebo rôzne nátierky vyrobené z jarných surovín a vareného vajíčka – kôprovú, pažítkovú, tuniakovu, reďkovkovú či tvarohovú.
Ako jarné zeleninové jedlá odporúčam mladý špenát na cesnaku so strateným vajíčkom, zemiaky s kôprovým tvarohom a jarnou cibuľkou, hráškové rizoto s domácim jarným pestom z medvedieho cesnaku, zapekané palacinky so špenátom a bryndzou (taveným syrom), dusený kaleráb na masle s jarnými bylinkami a žeruchou, či svieži špenátový prívarok s vareným vajíčkom.
Z polievok najmä hráškový krém s pažítkou, kôprovú, špargľový krém s reďkovkou, polievku z medvedieho cesnaku a cíceru, kalerábovú, špenátovú, alebo mliečnu ovarovú s chrenom.
Hovädzie, bravčové, kuracie dusené plátky alebo kocky môžeme pripraviť na omáčke chrenovej, kôprovej, pažítkovej, či syrovej s jarnou cibuľkou.
Vhodné sú plnené mäsá s rôznymi typmi vajíčkových praženíc a jarnými surovinami. Odporúčam kurací steak plnený bylinkovou praženicou a hráškom, kurací plátok na jarnej zelenine s pažítkovou ryžou, bravčové karé plnené bylinkovým kalerábom, bravčovú krkovičku plnenú bryndzou a jarnou cibuľkou, či kuracie stehno plnené jarnými bylinkami a žemľou. Králičie stehno je výborné na horčicovej omáčke so žeruchou, alebo na chrenovej omáčke.
… až po sladkú bodku
Cestoviny sa dobre kombinujú s jarným kalerábom a bylinkami, so špargľou a šunkou, so špenátom, cesnakom a rukolou, s kôprovou omáčkou, alebo s tvarohom a jarnou cibuľkou.
Ryby v kombinácii s plodmi jari sú chutné, zdravé a trendy. Skúste tresku na karotke, mede a cesnaku s novými zemiakmi, pečeného pstruha plneného jarnou plnkou, pstruha na zemiakovej kaši s medvedím cesnakom, pečené filé s horčicovým prelivom a žeruchou, alebo pošírovanú tresku s pažítkovým prelivom.
Ako sladká bodka v podobe dezertu určite nesklame bublanina z jahôd a rebarbory, domáci koláč z májových čerešní, jahodová roláda z piškótového cesta, kysnutý tvarohový koláč, či smotanový pohár s čerstvými jahodami a rebarborou.
Foto: Unsplash a archív autora